Festivalist

Animated Dreams on vanim ja suurim animafilmide festival Eestis, mille eesmärgiks on Eesti animarežissööride loomingu kõrval pakkuda ja populariseerida kõrgetasemelist rahvusvahelist animatsioonikultuuuri.

Tegemist on ainulaadse festivaliga, mis sai alguse juba 1999. aastal ning on nüüdseks kasvanud maailmas arvestatavaks ja konkurentsivõimeliseks animafestivaliks.

Festival koosneb lühianimafilmide võistlusprogrammist, täispikkade animafilmide programmist ja eriprogrammidest. Võistlusprogrammi hindab kolmeliikmeline rahvusvaheline žürii, kuhu on kuulunud mitmed tuntud animarežissöörid, -produtsendid, -ajaloolased ja -kuraatorid.
Grand Prix auhinnaks on NAEL, mis on nimetatud ja välja pandud Eesti ühe kuulsaima nukufilmilavastaja Heino Parsi auks.

Animated Dreams on toimunud mitmes erinevas Tallinna kinos, kuid nüüdseks on festivalil kaks pesa: Kino Sõprus ja Kino Artis. Valikut animafestivali filmidest on igal aastal Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) raames näidatud ka teistes Eesti linnades.

Kaks esimest aastat näidati animafilme PÖFFil nö „ringvaadetena” mängufilmide ees. Programmi aitas kokku panna tuntud Šveitsi animatsioonispetsialist Otto Alder.

2001. aastal toimus aga suurem hüpe – tähistati Eesti animafilmi 70. sünnipäeva ja kuulutati esmakordselt välja lühianimafilmide konkurss-programm ning kutsuti kokku rahvusvaheline žürii. Festivali korraldajaks oli Helika Pikkov. Filmiprogrammide koostamisel on festivali meeskonda tihtipeale abistanud ka Eesti animarežissöörid ja stuudiod.

Oma tegutsemisaja jooksul on animafestivalil tekkinud palju häid kontakte teiste filmifestivalide, stuudiote ja kultuuriinstitutsioonide hulgas. 2005. aastast kuulub Animated Dreams ka Põhja- ja Baltimaade animafestivalide võrgustikku ANOBA, olles ise ka üks selle asutajaliikmetest.

2007. aastal aitas animafestival Nukufilmi stuudio 50. juubeli puhul korraldada rahvusvahelist nukufilmiteemalist kollokviumi „Voodoo hing“, mis tõi Tallinnasse rohkem animatsiooniga tegelevaid inimesi üle maailma kui kunagi varem.

2011. aastal astus Animated Dreams veelgi sammukese edasi. Käivitati uus noortele animavallas tegutsevatele filmiprofessionaalidele suunatud rahvusvaheline võrgustiku- ja koolitusüritus AnimaCampus Tallinn. Viiepäevane loovüritus toimus paralleelselt animafestivaliga ja andis noortele filmitegijatele võimaluse õppida oma ala tipp-tegijatelt ja punuda rahvusvahelist kontaktide võrgustikku.